Vishay/Dale RN70E2490BRSL
RN70E2490BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E2490BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E2490BRSL.pdf
Availability of RN70E2490BRSL
QUANTITY
RN70E2490BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E2490BRSL
Internal Part NumberEIS-RN70E2490BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E2490BRSL
Related LinksRN70E2, RN70E2490BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E2490BRSL Details Description
Related parts for RN70E2490BRSL
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 S STEEL 8MM datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
LENS RECT 1POS 33.9 X 33.3MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.2A 65 MOHM SMD datasheet.pdf