Vishay/Dale RN70E84R5BBSL
RN70E84R5BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E84R5BBSL
Brief Description
RES 84.5 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E84R5BBSL.pdf
Availability of RN70E84R5BBSL
QUANTITY
RN70E84R5BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E84R5BBSL
Internal Part NumberEIS-RN70E84R5BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E84R5BBSL
Related LinksRN70E8, RN70E84R5BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E84R5BBSL Details Description
Related parts for RN70E84R5BBSL
HEATSHRINK 1/16 IN X 4FT CLEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TERM RING VYL 2AWG 1/4 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 1005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 135MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADV7513 datasheet.pdf
CUBE POLARITY datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 190MA 3.84 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.4A 63.7 MOHM datasheet.pdf