TE Connectivity AMP Connectors RN73C1E562RBTD
RN73C1E562RBTD picture photo
Mfg. Part Number
RN73C1E562RBTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RN73C1E562RBTD.pdf
Availability of RN73C1E562RBTD
QUANTITY
RN73C1E562RBTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RN73C1E562RBTD
Internal Part NumberEIS-RN73C1E562RBTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information1879128-5 Statement of Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRN73, Holsworthy
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN73C1E562RBTD
Related LinksRN73C1E, RN73C1E562RBTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RN73C1E562RBTD Details Description
Related parts for RN73C1E562RBTD
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STR 30GOLD T/H datasheet.pdf
Connector Header 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 2.5MM HPI IVORY datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 22POS datasheet.pdf