Vishay/Dale RNC50H1022BSB14
RNC50H1022BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1022BSB14
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1022BSB14.pdf
Availability of RNC50H1022BSB14
QUANTITY
RNC50H1022BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1022BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1022BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1022BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1022BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1022BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1022BSB14
LED 7-SEG DUAL CC RED RHDP .56" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SMINI2 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 24 AWG LEAD datasheet.pdf
RES 270 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf