Vishay/Dale RNC50H11R5FSR36
RNC50H11R5FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H11R5FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H11R5FSR36.pdf
Availability of RNC50H11R5FSR36
QUANTITY
RNC50H11R5FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H11R5FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H11R5FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H11R5FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H11R5FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H11R5FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H11R5FSR36
CAP CER 0.50PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf
MINI SOIC-10 TO DIP-10 SMT ADAPT datasheet.pdf
CARD EDGE datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 X5R 2.2レF 6.3V datasheet.pdf