Vishay/Dale RNC50H1213BSR36
RNC50H1213BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1213BSR36
Brief Description
RES 121K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1213BSR36.pdf
Availability of RNC50H1213BSR36
QUANTITY
RNC50H1213BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1213BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1213BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1213BSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1213BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1213BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1213BSR36
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 560K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP SILICON 10000PF 15% 11V 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
LLP-48 TO DIP-48 SMT ADAPTER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf