Nichicon UCP2W181MHD
UCP2W181MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCP2W181MHD
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UCP2W181MHD.pdf
Availability of UCP2W181MHD
QUANTITY
UCP2W181MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCP2W181MHD
Internal Part NumberEIS-UCP2W181MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.09A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.890" (48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCP2W181MHD
Related LinksUCP2W, UCP2W181MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCP2W181MHD Details Description
Related parts for UCP2W181MHD
FUSE CERM 9A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 21 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
IC MIXER 10.7-12.75GHZ 16DHVQFN datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 1KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC datasheet.pdf