Vishay/Dale RNC50H1290BRB14
RNC50H1290BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1290BRB14
Brief Description
RES 129 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1290BRB14.pdf
Availability of RNC50H1290BRB14
QUANTITY
RNC50H1290BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1290BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1290BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)129
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1290BRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1290BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1290BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1290BRB14
RELAY OPTO DC 250V 300MA 6-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
LED SBT-70 90CRI 2SMD datasheet.pdf
SL 5.08HC/23/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf