Vishay/Dale RNC50H1371FSBSL
RNC50H1371FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1371FSBSL
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1371FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1371FSBSL
QUANTITY
RNC50H1371FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1371FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1371FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1371FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1371FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1371FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1371FSBSL
IC COMP PUSHPULL 1.6V DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 2W DO214AC datasheet.pdf