Vishay/Dale RNC50H1740BSBSL
RNC50H1740BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1740BSBSL
Brief Description
RES 174 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1740BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1740BSBSL
QUANTITY
RNC50H1740BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1740BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1740BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1740BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1740BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1740BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1740BSBSL
RES SMD 274K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 11.94MM datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
2MM SRSW HDR /HOR SMT W/O PEG datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 37COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 3A POWERMITE datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf