Vishay/Dale RNC50H2212BSR36
RNC50H2212BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2212BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2212BSR36.pdf
Availability of RNC50H2212BSR36
QUANTITY
RNC50H2212BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2212BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H2212BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2212BSR36
Related LinksRNC50H2, RNC50H2212BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2212BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H2212BSR36
TRANSISTOR RF NPN 50MA SOT-343 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMC datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 23SLA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf