Vicor Corporation V72C28C150BF3
V72C28C150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C28C150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V72C28C150BF3.pdf
Availability of V72C28C150BF3
QUANTITY
V72C28C150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C28C150BF3
Internal Part NumberEIS-V72C28C150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C28C150BF3
Related LinksV72C28, V72C28C150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C28C150BF3 Details Description
Related parts for V72C28C150BF3
JUMPER-H1505TR/A3049S/H1505TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 30A 32VAC/VDC 7AG datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 100MV/G 8CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 0.14 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HALL EFFECT SENSOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf