Vishay/Dale RNC50H2402FSB14
RNC50H2402FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2402FSB14
Brief Description
RES 24K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2402FSB14.pdf
Availability of RNC50H2402FSB14
QUANTITY
RNC50H2402FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2402FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2402FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2402FSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2402FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2402FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2402FSB14
RES SMD 5.23KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM TAB TONG STR 12-10AWG PIDG datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
MICRO 9C P 20" WHT JACKS datasheet.pdf