Vishay/Dale RNC50H2492BRRSL
RNC50H2492BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2492BRRSL
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2492BRRSL.pdf
Availability of RNC50H2492BRRSL
QUANTITY
RNC50H2492BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2492BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2492BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2492BRRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2492BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2492BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H2492BRRSL
CONN HOUSING RECEPT 104POS BLACK datasheet.pdf
RELAY SSR AC 50A 280VAC PNL MNT datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.09V SC-70 datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS T-A GRS+RCTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 45POS .100 L.104 datasheet.pdf