Vishay/Dale RNC50H3162BRBSL
RNC50H3162BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3162BRBSL
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3162BRBSL.pdf
Availability of RNC50H3162BRBSL
QUANTITY
RNC50H3162BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3162BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3162BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3162BRBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3162BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3162BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H3162BRBSL
MOSFET 2N-CH 30V 0.25A SOT363 datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DUOPLUG2,5GEH 4P10X datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf