Vishay/Dale RNC50H3830BSB14
RNC50H3830BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3830BSB14
Brief Description
RES 383 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3830BSB14.pdf
Availability of RNC50H3830BSB14
QUANTITY
RNC50H3830BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3830BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3830BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3830BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3830BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3830BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3830BSB14
IDC CABLE - MSD26K/MC26F/MCF26K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 17.5A TO-220F datasheet.pdf
ICL 8 OHM 20% 7A 27.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO220AA datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf