Vishay/Dale RNC50H3831DSBSL
RNC50H3831DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3831DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3831DSBSL.pdf
Availability of RNC50H3831DSBSL
QUANTITY
RNC50H3831DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3831DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3831DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3831DSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3831DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3831DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3831DSBSL
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRGHT SKT datasheet.pdf