Vishay/Dale RNC50H42R2FSRSL
RNC50H42R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H42R2FSRSL
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H42R2FSRSL.pdf
Availability of RNC50H42R2FSRSL
QUANTITY
RNC50H42R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H42R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H42R2FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H42R2FSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H42R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H42R2FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H42R2FSRSL
RES 12M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX M12 4MM NPN-NO SHLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 6POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
IC PCIE SW 3LANE 3PORT 144BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf