Vishay/Dale RNC50H4591FSB14
RNC50H4591FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4591FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.59K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4591FSB14.pdf
Availability of RNC50H4591FSB14
QUANTITY
RNC50H4591FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4591FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4591FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4591FSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4591FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4591FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4591FSB14
IC REG LDO SMART DUAL ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270 OHM 1606 datasheet.pdf
CONN SPRING 34POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 169.37VC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
KIT, SFP+ ENH 1X6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS datasheet.pdf