Vishay/Dale RNC50H5361BSB14
RNC50H5361BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5361BSB14
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5361BSB14.pdf
Availability of RNC50H5361BSB14
QUANTITY
RNC50H5361BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5361BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5361BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5361BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5361BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5361BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5361BSB14
VOLTMETER 2VDC LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 169KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO41 datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V P2H 0805 datasheet.pdf
PORT X4 GATEWAY EVDO SPRINT datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf