Vishay/Dale RNC50H5620BSRSL
RNC50H5620BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5620BSRSL
Brief Description
RES 562 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5620BSRSL.pdf
Availability of RNC50H5620BSRSL
QUANTITY
RNC50H5620BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5620BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5620BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5620BSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5620BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5620BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5620BSRSL
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1000PF 200V X7V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLUE datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
ZPJ 1.575 IN (40 MM) BOLT CIRCLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf