Vishay/Dale RNC50H5762BSRSL
RNC50H5762BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5762BSRSL
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5762BSRSL.pdf
Availability of RNC50H5762BSRSL
QUANTITY
RNC50H5762BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5762BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5762BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5762BSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5762BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5762BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5762BSRSL
ROUND SPACER #6 BRASS 1/8" datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 12 COND .050" datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.64"L X 3.26"W datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 121VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOLE PLUG LDD SERIES datasheet.pdf
CABLE 8COND 16AWG ORG SHLD 1000' datasheet.pdf
SGE1510-0-0760L-2000C-2000C datasheet.pdf
RES 82 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf