Vishay/Dale RNC50H6041DSRE6
RNC50H6041DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6041DSRE6
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6041DSRE6.pdf
Availability of RNC50H6041DSRE6
QUANTITY
RNC50H6041DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6041DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6041DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6041DSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6041DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6041DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6041DSRE6
HEX STANDOFF 8-32 NYLON 3/8" datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12 OHM 1606 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2V SMD datasheet.pdf