Vishay/Dale RNC50H7062BSBSL
RNC50H7062BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7062BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 70.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7062BSBSL.pdf
Availability of RNC50H7062BSBSL
QUANTITY
RNC50H7062BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7062BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7062BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7062BSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7062BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7062BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7062BSBSL
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
POT 47K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 8W datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 0.5MM SMD GOLD datasheet.pdf