Vishay/Dale RNC50H7151FSBSL
RNC50H7151FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7151FSBSL
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7151FSBSL.pdf
Availability of RNC50H7151FSBSL
QUANTITY
RNC50H7151FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7151FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7151FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7151FSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7151FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7151FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7151FSBSL
JUMPER-H1503TR/A3048L/H1501TR 5" datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 52POS 1.27MM datasheet.pdf
PANEL CHASSIS 16.7X13X0.5" UNPTD datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT/DETEC 8-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
2.54MM PITCH 2 X 4 POS DIL VERT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2924 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf