Vishay/Dale RNC50H73R2FSR36
RNC50H73R2FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H73R2FSR36
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H73R2FSR36.pdf
Availability of RNC50H73R2FSR36
QUANTITY
RNC50H73R2FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H73R2FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H73R2FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H73R2FSR36
Related LinksRNC50H7, RNC50H73R2FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H73R2FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H73R2FSR36
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC MON TRPL MCRPWR TSOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 30POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf