Vishay/Dale RNC50H7680FSR36
RNC50H7680FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7680FSR36
Brief Description
RES 768 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7680FSR36.pdf
Availability of RNC50H7680FSR36
QUANTITY
RNC50H7680FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7680FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H7680FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7680FSR36
Related LinksRNC50H7, RNC50H7680FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7680FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H7680FSR36
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 132POS .050 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 300MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf