Vishay/Dale RNC50H7872BSB14
RNC50H7872BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7872BSB14
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7872BSB14.pdf
Availability of RNC50H7872BSB14
QUANTITY
RNC50H7872BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7872BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7872BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7872BSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7872BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7872BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7872BSB14
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BI-DIR 50A SMB datasheet.pdf
RES SMD 3.9KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf