Vishay/Dale RNC50J1110DSRSL
RNC50J1110DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1110DSRSL
Brief Description
RES 111 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1110DSRSL.pdf
Availability of RNC50J1110DSRSL
QUANTITY
RNC50J1110DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1110DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1110DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1110DSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1110DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1110DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1110DSRSL
CONN CARDEDGE 50POS .100 X .200 datasheet.pdf
Connector Header, Bottom Entry 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 1.6GHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.085 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33.2 OHM 1206 datasheet.pdf