Vishay/Dale RNC50J1151BSBSL
RNC50J1151BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1151BSBSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1151BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1151BSBSL
QUANTITY
RNC50J1151BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1151BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1151BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1151BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1151BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1151BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1151BSBSL
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE PIP .9-3.6V 6A SMD datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #6 datasheet.pdf
IC MICROCONTROLLER 40TQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf