Vishay/Dale RNC50J1371BSBSL
RNC50J1371BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1371BSBSL
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1371BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1371BSBSL
QUANTITY
RNC50J1371BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1371BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1371BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1371BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1371BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1371BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1371BSBSL
CONN HEADER LOPRO R/A 26POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
BAG 4150 METAL IN 3MIL 4X6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 350 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A datasheet.pdf
PCIE PRESS FIT datasheet.pdf
FAN 127X38MM LCKD RTR 24VDC datasheet.pdf