Vishay/Dale RNC50J1451BSB14
RNC50J1451BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1451BSB14
Brief Description
RES 1.45K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1451BSB14.pdf
Availability of RNC50J1451BSB14
QUANTITY
RNC50J1451BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1451BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1451BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.45k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1451BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1451BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1451BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1451BSB14
IC BUFF/DVR 8BIT NON-INV 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK GEN I2C BUS PROG 24QFN datasheet.pdf
CONN CONTACT SCKT 24-26AWG TIN datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SFP CAGE 1X2 PCB R/A datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf