Vishay/Dale RNC50J1470FSBSL
RNC50J1470FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1470FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 147 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1470FSBSL.pdf
Availability of RNC50J1470FSBSL
QUANTITY
RNC50J1470FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1470FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1470FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1470FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1470FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1470FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1470FSBSL
POLARIZING KEY (SOCKET CONN) datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -52DB datasheet.pdf
RES SMD 3.6KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .328" .135"L datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL W/SPI 32-VQFN datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 24SOIC datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
RES 25 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf