Vishay/Dale RNC50J1503FSRSL
RNC50J1503FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1503FSRSL
Brief Description
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1503FSRSL.pdf
Availability of RNC50J1503FSRSL
QUANTITY
RNC50J1503FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1503FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1503FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1503FSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1503FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1503FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1503FSRSL
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
Connector Header 84 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC SMD 1W 12-15V 66MA datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 2POS R/A TIN datasheet.pdf