Vishay/Dale RNC50J1662BSB14
RNC50J1662BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1662BSB14
Brief Description
RES 16.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1662BSB14.pdf
Availability of RNC50J1662BSB14
QUANTITY
RNC50J1662BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1662BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1662BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1662BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1662BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1662BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1662BSB14
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 6A QC TERM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf