Vishay/Dale RNC50J1822FSR36
RNC50J1822FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1822FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1822FSR36.pdf
Availability of RNC50J1822FSR36
QUANTITY
RNC50J1822FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1822FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1822FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1822FSR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1822FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1822FSR36 Details Description
Related parts for RNC50J1822FSR36
IC DRIVER MOSFET DUAL HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 25POS datasheet.pdf
SMART PWR, COMMUNICATION AMP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TRANS FLYBACK POE SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223 datasheet.pdf