Vishay/Dale RNC50J22R1FSRE6
RNC50J22R1FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J22R1FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J22R1FSRE6.pdf
Availability of RNC50J22R1FSRE6
QUANTITY
RNC50J22R1FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J22R1FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J22R1FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J22R1FSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J22R1FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J22R1FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J22R1FSRE6
CONN RCPT 4POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
CONN PIN 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
6762 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 290MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf