Vishay/Dale RNC50J4701BSB14
RNC50J4701BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4701BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4701BSB14.pdf
Availability of RNC50J4701BSB14
QUANTITY
RNC50J4701BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4701BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4701BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4701BSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4701BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4701BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4701BSB14
LED RED T-3/4 RT ANG LOW CUR PCB datasheet.pdf
FERRITE CHIP 90OHM 25% 1812 SMT datasheet.pdf
CONN COVER STRAIN RELIEF 28POS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS 30AWG 15CM datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SLEEVE HOUSING 1POS W/SNAP LOCK datasheet.pdf
SW DOOR ROD SPDTX4 5A SLD 250V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 157BGA datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
MOSFET QUAD SAB 2.4V EE 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf