Vishay/Dale RNC50J5361FSBSL
RNC50J5361FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5361FSBSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5361FSBSL.pdf
Availability of RNC50J5361FSBSL
QUANTITY
RNC50J5361FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5361FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5361FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5361FSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5361FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5361FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5361FSBSL
RES ARRAY 4 RES 4.3 OHM 0804 datasheet.pdf
OPTOCOUPLER SGL TRANS OUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 300MA 1.848 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CR2032 BATTERY STRAP PC PINS datasheet.pdf
6.2V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf