Vishay/Dale RNC50J5363BSRSL
RNC50J5363BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5363BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5363BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5363BSRSL
QUANTITY
RNC50J5363BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5363BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5363BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5363BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5363BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5363BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5363BSRSL
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf