Vishay/Dale RNC50J5420BSBSL
RNC50J5420BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5420BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 542 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5420BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5420BSBSL
QUANTITY
RNC50J5420BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5420BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5420BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)542
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5420BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5420BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5420BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5420BSBSL
POT 10K OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TXRX ESD RS-485/422 5V 10-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO15 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 3.3 ESD 10VSSOP datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf