Vishay/Dale RNC50J54R9FSRE6
RNC50J54R9FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J54R9FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J54R9FSRE6.pdf
Availability of RNC50J54R9FSRE6
QUANTITY
RNC50J54R9FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J54R9FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J54R9FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J54R9FSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J54R9FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J54R9FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J54R9FSRE6
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 31.38"W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
PGR-5330 REMOTE INTRFCE SOFTWARE datasheet.pdf
FPA/C 9070-251 640 671 1.5M datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf