Vishay/Dale RNC50J5621BSRSL
RNC50J5621BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5621BSRSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5621BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5621BSRSL
QUANTITY
RNC50J5621BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5621BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5621BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5621BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5621BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5621BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5621BSRSL
RES 0.05 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
GDT 800V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
DC/DC 3KVDC SIP 1W 15V TO +/-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
LED MOD LUXSTRIP II 4000K 75CRI datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf