Vishay/Dale RNC50J6981FSB14
RNC50J6981FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6981FSB14
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6981FSB14.pdf
Availability of RNC50J6981FSB14
QUANTITY
RNC50J6981FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6981FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6981FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6981FSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6981FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6981FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6981FSB14
Connector Header 11 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 21A 70C datasheet.pdf
CABLE 25-9PIN NT TO AB PLC 50CM datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 6V 240W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf