Vishay/Dale RNC50J7061BSRSL
RNC50J7061BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7061BSRSL
Brief Description
RES 7.06K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7061BSRSL.pdf
Availability of RNC50J7061BSRSL
QUANTITY
RNC50J7061BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7061BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7061BSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7061BSRSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7061BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7061BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J7061BSRSL
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
VARISTOR 270V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR(12BIT) 16SOIC datasheet.pdf
RES FUSE 24 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MINI SERIAL ATTCH SCSI CBL ASSY datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf