Vishay/Dale RNC50J7321BSBSL
RNC50J7321BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7321BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7321BSBSL.pdf
Availability of RNC50J7321BSBSL
QUANTITY
RNC50J7321BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7321BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7321BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7321BSBSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7321BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7321BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J7321BSBSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 80MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 780MA 350 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
LED MOD LUXSTRIP II 4000K 75CRI datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 100VDC datasheet.pdf