Vishay/Dale RNC50J7501DSBSL
RNC50J7501DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7501DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7501DSBSL.pdf
Availability of RNC50J7501DSBSL
QUANTITY
RNC50J7501DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7501DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7501DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7501DSBSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7501DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7501DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J7501DSBSL
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 500V 1111 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 7A 24VDC 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 4POS 3MM SLDR CUP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
FIXED IND 8.9NH 1.42A 70 MOHM datasheet.pdf