Vishay/Dale RNC50J7681BSRE6
RNC50J7681BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7681BSRE6
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7681BSRE6.pdf
Availability of RNC50J7681BSRE6
QUANTITY
RNC50J7681BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7681BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J7681BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7681BSRE6
Related LinksRNC50J7, RNC50J7681BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7681BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J7681BSRE6
SENSOR 500PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY MINI SSR 2A 5VDC PCB datasheet.pdf
CONN R/A PLUG DC VITA46 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIP ROTARY SWITCH SMD datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 70 POS STAG datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 SKT RECP datasheet.pdf
330UF 16V 10X10 datasheet.pdf