Vishay/Dale RNC55H1040BSBSL
RNC55H1040BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1040BSBSL
Brief Description
RES 104 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1040BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1040BSBSL
QUANTITY
RNC55H1040BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1040BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1040BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)104
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1040BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1040BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1040BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1040BSBSL
CAP CER 12PF 3KV SL/GP SMD datasheet.pdf
TRANSF CURRENT ANSI METERING datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
PANEL RAILS 28" SQUARE HOLES datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
KIT DEV FOR 89H22H16G2 datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL 1.00 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf