Vishay/Dale RNC55H1052FRBSL
RNC55H1052FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1052FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1052FRBSL.pdf
Availability of RNC55H1052FRBSL
QUANTITY
RNC55H1052FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1052FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1052FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1052FRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1052FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1052FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1052FRBSL
Connector Header 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 5POS 2.54MM datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 25POS datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 5A 60 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD datasheet.pdf
SCHOTTKY - D2PAK-E3 datasheet.pdf
4700UF 25V 30X40MM 85C 15000H datasheet.pdf